Vítejte u nás a přijďte pobejt

Galerie fotky

Home > Galerie fotky

Galerie fotky Chalupa U Jezu

Galerie fotky Chalupa U Jezu

Nejčerstvější fotky a informace naleznete na FCB profilu Chalupa U Jezu

 

Galerie fotky Chalupa U Jezu

Tanvaldský Špičák

Špičák, často označovaný jako Tanvaldský Špičák (německyTannwalder Spitzberg), je výrazný vrch nacházející se mezi městy Tanvald a Albrechtice v pohoří Jizerské hory. Jeho nadmořská výška činí 810 metrů[pozn. 1] . Převyšuje tak severní část tanvaldské kotliny o markantních 320 metrů. Na vrcholu stojí kamenná rozhledna postavená v roce 1909. O rok mladší turistická chata, upravená do současné podoby v roce 1930. Svahy Špičáku a okolí jsou největším střediskem sjezdového lyžování v Jizerských horách. Ve ski areálu je lanová dráha a 5 lyžařský vleků s 6,6 km sjezdovek.

Hora se jmenuje Špičák, takto krátký název lze najít i na mapě III. vojenského mapování. Jeho německý ekvivalent, Spitz Berg, na mapě II. vojenského mapování. Přívlastek tanvaldský rozlišuje Špičák od jiných stejnojmenných kopců. Zároveň popisuje příslušnost k městu Tanvald, na jehož katastrálním území se hora nachází. Název Tanvaldský Špičák je používán pro železniční stanici na trati Smržovka – Josefův Důl, rozhlednu na vrcholu a lyžařský areál na severních svazích.

Zhruba od roku 1886 byla na vrcholu hory hospoda, kde se prodávalo lahvové pivo. V roce 1904 došlo k dohodě s vlastníky pozemků a na Špičáku vyrostla dřevěná výletní chata s restaurací, tzv. Stará bouda. Ta však 3. listopadu 1905 z neznámých důvodů vyhořela. Nejstarší vyhlídka byla zpřístupněna 4. srpna 1889. Dnešní kamennou rozhlednu nechal postavit Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Podle plánů architektaRoberta HemmrichaRozhledna, dokončená 4. července 1909, nesla na počest šedesátého výročí panování císařeFrantiška Josefa I jméno Jubilejní rozhledna Františka Josefa I. Rok po rozhledně byl dostavěn také přilehlý hostinec. Dnešní podobu získala chata roku 1930.

Údaj 810 metrů nad mořem se vztahuje k patě rozhledny, často uváděná nadmořská výška 803 metrů se vztahovala ke zrušenému zajišťovacímu bodu 18.1 a uváděná výška 808 metrů se vztahuje k bodům 18.2 a 18.3.

Created with Visual Composer